top of page

NA DWORZE "KRÓLOWEJ"

SEZON  2014

Zawodnicy sekcji lekkoatletycznej naszego klubu, w pierwszym półroczu 2014 roku, uczestniczyli we wszystkich imprezach sportowych. Tradycyjnie rozpoczęliśmy od zawodów rozgrywanych w hali. Po serii mityngów, w ostatnim weekendzie stycznia rozegrane zostały w Spale Halowe Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorów Młodszych. W zawodach tych najlepiej zaprezentowała się Justyna Saganiak, która zdobyła brązowy medal w biegu na 400 m, poprawiając rekord życiowy o prawie 5 sekund. Tuż za podium uplasował się Maksymilian Mużdżyński w skoku o tyczce. Pozostali uczestnicy spisali się również bardzo dobrze, w większości uzyskując rezultaty lepsze od dotychczas osiąganych.

Kolejną imprezą mistrzowską były, rozegrane 22-23 lutego w Sopocie, Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów. Nasza sekcja reprezentowana była przez troje zawodników z kategorii Młodzieżowej. Zajęli tam miejsca na miarę swoich możliwości. Najwyżej na VII miejscu został sklasyfikowany Krystian Mużdżyński w biegu na 60 m przez Płotki, na VIII Przemysław Kołakowski w skoku wzwyż, a na IX i X Paulina Mamrot, odpowiednio w biegu na 200 i 400 metrów.

W wiosennych biegach przełajowych reprezentowani byliśmy symbolicznie, przez tylko jedną zawodniczkę, młodziczkę Agatę Jaśkowską, która spisała się na miarę oczekiwań, zdobywając dla naszej sekcji pierwszy punkt współzawodnictwa młodzieżowego.

Pierwsza część sezonu letniego miała przede wszystkim na celu, uzyskanie kwalifikacji do imprez mistrzowskich. Ponadto odbyły się dwie takie imprezy mistrzowskie, w których nasi przedstawiciele odgrywali czołowe role. 22-23 czerwca w Łodzi odbył się Krajowy Finał Czwartków Lekkoatletycznych będący nieoficjalnymi Mistrzostwami Polski w kategorii dzieci. W każdej konkurencji startowało ok. 80 zawodników wyłonionych na podstawie kilkumiesięcznych eliminacji. Nasza reprezentantka Zuzanna Sztachańska zajęła I miejsce w konkursie skoku w dal.

Drugą imprezą najwyższej rangi były rozegrane w dniach 28-30 czerwca w Toruniu Mistrzostwa Polski Juniorów. Tutaj również wspaniale spisała się nasza trzyosobowa reprezentacja. Dwa medale: pierwszy, hisoryczny, złoty – Justyna Saganiak i brązowy – Maria Wendler zdobyły  w biegu na 400 m przez płotki, a ponadto XI w biegu na 400 m była Aleksandra Gaworska, która poprawiła rekord życiowy prawie o 2 sekundy.

Ponadto nasi zawodnicy uczestniczyli w minionym półroczu w trzech akcjach szkoleniowych. Pierwsze zgrupowanie odbyło się w terminie 27.01-5.02 w Wiśle, a w terminie 11-19 kwietnia odbyły się dwa zgrupowania z udziałem naszych zawodników, jedno ponownie w Wiśle, a drugie w Bydgoszczy.

W drugiej części sezonu uczestniczyliśmy w następujących imprezach sportowych:

- Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży we Wrocławiu (13-15.07), w której wzięło udział czworo naszych zawodników, a najlepiej wypadł Maksymilian Mużdżyński zdobywając srebrny medal w skoku o tyczce

- Mistrzostwa Polski w Szczecinie (29-31.07), gdzie wystartowały nasze cztery najlepsze specjalistki od "niskich płotków". Najwyżej (VI miejsce) została sklasyfikowana Paulina Mamrot, ponadto dziewczęta zajęły V miejsce w sztafecie 4 x 400 m poprawiając 25-letni  Rekord Okręgu.

- Młodzieżowe Mistrzostwa Polski U-23 w Inowrocławiu (30-31.08). W imprezie tej, w związku z kontuzjami Przemysława Kołakowskiego oraz Krystiana Mużdzyńskiego, wzięły udział dwie nasze zawodniczki. Paulina Mamrot została wicemistrzynią w biegu na 400 m przez płotki, a ponadto zajęła VI miejsce w biegu na 200 m, ustanawiając bardzo wartościowy Rekord Życiowy. Ponadto X w biegu na 400 m pzrez płotki była Weronika Lenart

- Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Łodzi (14.09), gdzie kwalifikacje do Mistrzostw Polski Młodzików, uzyskał Konrad Krzyszczak

- Mały Memoriał J. Kusocińskiego – Mistrzostwa Polski Młodzików (27-28.09), w któtych Konrad Krzyszczak w skoku o tyczce zajął XI miejsce

Ponadto Paulina Mamrot została powołana do Reprezentacji Polski na Międzypaństwowy Czwórmecz w Ostrawie Czechy – Węgry – Słowenia – Polska (12.07), gdzie zajęła drugie miejsce w swojej koronnej konkurencji (400 m ppł), ustanawiając Rekord Życiowy.

Uczestniczyliśmy również w kilku mitingach będących etapami przygotowującymi do imprez głównych.

Zawodnicy nasi uczestniczyli w trzech zgrupowaniach szkoleniowych:

- Biała Podlaska (lipiec)

- Spała (sierpień)

- Jagniątków (listopad)

Do Kadry Narodowej PZLA zostały powołane Paulina Mamrot oraz Justyna Saganiak, w Zapleczu Kadry Narodowej Juniorów i Młodzieżowców znalazło się ośmioro naszych przedstawicieli, a w Wojewódzkiej Kadrze Młodzików czworo.

W ostatnim kwartale prowadziliśmy bardzo intensywną akcję naborową w szkołach podstawowych głównie z Bałut, ale również Polesia, mającą na celu zainteresowanie uczniów sportem, a w szczególności lekką atletyką.

Zawodnicy naszej sekcji mieli zabezpieczoną specjalistyczną opiekę lekarską, a najlepsi indywidualny sprzęt startowy.